Zaměstnávání OZP

Zaměstnávání zdravotně postižených

Jedna z možností jak splnit povinný podíl je přímé zaměstnání osob OZP. Tito lidé mají díky svému postižení ztíženou pozici na pracovním trhu. Přesto jsou schopni do pracovního poměru vstoupit. Stát se snaží zaměstnávání zdravotně postižených občanů podporovat různými způsoby. Hlavním cílem tohoto jednání je zajistit, aby OZP osoby měli větší šanci uplatnit se na pracovním trhu. Díky této skutečnosti mají možnost dramaticky zvýšit kvalitu svého života, nalézt pro sebe uplatnění a využít svých schopností.

A jak můžete OZP podpořit Vy?

  • vytvořit chráněná pracovní místa
  • přispívat a podporovat zaměstnavatele, které tato místa již vytvořili
  • využít možnosti náhradního plnění  

Jak splnit povinný podíl OZP?  

Pokud Vám obor Vašeho podnikání neumožňuje přímo zaměstnávat osoby se zdravotním postižením, zbývají Vám pouze dvě varianty řešení splnění povinného podílu. Oproti odvodu peněz do státního rozpočtu získáte při odběru náhradního plnění navíc užitečné služby na špičkové úrovni. Díky tomu se můžete spolehnout, že Vaše finance budou využity efektivně. Zároveň také nepřímo podpoříte tvorbu pracovních míst pro postižené.

Čerpáním užitečných služeb od dodavatelů náhradního plnění, lze splnit zákonem danou povinnost zaměstnávat OZP a zároveň nepřímo podpořit zaměstnanost občanů se zdravotním postižením u firem, které jsou schopné jim připravit vhodné pracovní podmínky.

Kdo jsou osoby zdravotně postižené (OZP)

OZP je zkratka, která se používá pro označování osob zdravotně postižených. Přesná definice toho, kdo je podle zákona považován za osobu se zdravotním postižením, naleznete v ustanovení § 67 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Za osobu zdravotně postiženou je považována ta, které je přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně či osoba zdravotně znevýhodněná.

Rozlišení zdravotně postižených:
TP: těžce postižený
ZTP: zvlášť těžce postižený
ZTP/P: zvlášť těžce postižený s potřebou průvodce
ZZ: zdravotně znevýhodněný

Více informací naleznete na stránkách Žiju s handicapem: https://www.zijushandicapem.cz/

Prace OZP - ziju s handicapem - náhradní plnění